Portal pracowniczy i samoobsługa Wsparcie IT

Portal pracowniczy i samoobsługa Wsparcie IT

Osbługa informatyczna firm czy i kiedy jest konieczna usługa informatyczna dla firm?
Osbługa informatyczna firm czy i kiedy jest potrzebna?

Jeśli Twoja firma korzysta z technologii, prawdopodobnie znasz terminy Level 2 i Tier III. Jednakże, możesz być mniej zaznajomiony z terminami Portal pracowniczy i Samoobsługa. Usługi te zapewniają pomoc zarejestrowanym użytkownikom i można je znaleźć za pośrednictwem kilku różnych kanałów, w tym czatu i poczty elektronicznej. Te opcje są idealne dla firm, które korzystają z różnych urządzeń i mają wielu pracowników.

Poziom 2

Wsparcie IT można podzielić na dwa poziomy: Tier 1 i Level 2. Poziom 1 koncentruje się na kwestiach ogólnych, natomiast poziom 2 skupia się na technicznej stronie problemu. Pracownicy poziomu 2 często mają duże doświadczenie w firmie i gruntowne przeszkolenie. Przechodzą przez serię kroków rozwiązywania problemów, aby upewnić się, że właściwie rozumieją problem i jak go rozwiązać.

Technicy wsparcia technicznego poziomu 1 zapewniają podstawowe wsparcie techniczne, natomiast technicy poziomu 2 skupiają się na rozwiązywaniu bardziej złożonych problemów. Współpracują oni z przedstawicielami wsparcia IT poziomu pierwszego, aby zapewnić terminowe rozwiązanie problemu. Badają również podwyższone zgłoszenia i sprawdzają, czy problem jest ważny lub czy istnieje znane rozwiązanie.

Inżynierowie wsparcia IT poziomu 2 pracują z różnymi typami klientów. Mogą zapewnić zdalne wsparcie dla klientów, rozwiązywać problemy i rozwiązywać problemy wysokiego poziomu, które pochodzą z service desk. Powinni znać Microsoft Office 365 i Microsoft Exchange oraz mieć doświadczenie w zapewnianiu wsparcia IT na poziomie 2. Dodatkowo, powinni być zaznajomieni z firmowym środowiskiem serwerowym i pamięci masowej. I wreszcie, powinni być zaznajomieni z urządzeniami sieciowymi, takimi jak routery, przełączniki, firewalle i load balancery.

Ogólnie rzecz biorąc, technicy wsparcia informatycznego poziomu 2 pomagają użytkownikom w obsłudze komputerów stacjonarnych i laptopów. Technicy ci zajmują się również instalacją oprogramowania i rozwiązywaniem problemów. Jeśli jednak problem jest skomplikowany, mogą oni eskalować go do poziomu 3 wsparcia. Jeśli potrzebujesz wsparcia technicznego na wysokim poziomie, najlepiej poszukaj profesjonalisty.

Technicy wsparcia IT są również odpowiedzialni za pomoc nowym pracownikom w szkoleniu. Mogą również pomóc nowym pracownikom w konfiguracji stacji roboczych. Muszą mieć stopień licencjata w dziedzinie informatyki lub stopień Associate i dwa lub więcej lat powiązanego doświadczenia technicznego. Alternatywnie, mogą oni odbyć praktykę w tej dziedzinie.

Zespoły wsparcia IT można podzielić na cztery poziomy: Poziom 1 to podstawowy poziom wsparcia i jest świadczony przez pracowników IT o najmniejszych umiejętnościach. Zajmują się oni typowymi problemami klientów, rejestrują wiadomości e-mail i zapisują problemy w dzienniku. Mogą również rozwiązywać typowe problemy klientów, rozwiązywać problemy z użytkowaniem i realizować zgłoszenia z działu obsługi klienta.

Poziom III

Zespół wsparcia IT warstwy trzeciej specjalizuje się w rozwiązywaniu i naprawianiu problemów związanych z oprogramowaniem. Technicy ci posiadają rozległą wiedzę na temat kodu i architektury aplikacji i mogą rozwiązywać zgłoszenia, które są eskalowane z poziomu I i II. Nie są inżynierami, programistami ani projektantami, ale mają doświadczenie w kwestiach technicznych. Starają się powielać problemy i identyfikować ich przyczyny źródłowe.

W skład zespołów wsparcia III poziomu mogą wchodzić również Subject Matter Experts, czyli osoby posiadające najbardziej zaawansowaną wiedzę na temat produktów danej firmy. Ci specjaliści mogą być architektami, inżynierami, a nawet twórcami. Ponieważ znajdują się na najwyższym poziomie informacji o firmie, są w stanie rozwiązać wiele różnych problemów technicznych. Specjaliści ci próbują również określić pierwotną przyczynę problemu i przekazać rozwiązanie zespołom wsparcia warstwy 1 i 2.

Jak w przypadku każdego wysiłku związanego z rozwiązywaniem problemów, pierwszym krokiem w rozwiązywaniu problemów jest zdefiniowanie problemu. Określenie, kogo będzie dotyczył problem, jest niezbędne do ustalenia poziomu wymaganego wsparcia. Zdefiniowanie problemu wymaga zachowania obiektywności i ilości. Celem jest zapobieganie powstawaniu dalszych, poważniejszych problemów i drugorzędnych obaw.

Wsparcie techniczne na tym poziomie koncentruje się na kwestiach związanych z technologiami konsumenckimi. Większość firm, które posiadają bogate samoobsługowe fora wsparcia klienta, odnotowuje wyższy poziom zadowolenia klientów i sześć do siedmiu razy więcej rozwiązanych problemów. Dzisiejsi, obeznani z technologią konsumenci chcą samodzielnie rozwiązywać swoje problemy, zamiast polegać na żywych agentach. W związku z tym samoobsługowe portale obsługi klienta powinny mieć wysoki priorytet.

Technicy wsparcia IT pracujący jako Tier III mogą rozwiązywać i diagnozować problemy dla klientów. Mogą naprawiać problemy związane z drukarkami, komputerami i innymi urządzeniami. Zazwyczaj pracują nad najtrudniejszymi problemami. Mogą również pomagać w badaniu i opracowywaniu rozwiązań. Jeśli jednak problem jest bardziej złożony niż te, należy go eskalować do wyższego poziomu.

Oprócz zapewniania wysokiej jakości usług IT dla firm, inżynierowie wsparcia IT poziomu III pomagają również organizacjom w ich regionalnych grupach wsparcia IT. Są oni odpowiedzialni za zarządzanie siecią, aplikacjami i centrami danych. Zazwyczaj koncentrują się na jednym regionie w ramach firmy OrthoVirginia, ale ich obowiązki mogą się różnić.

Samoobsługa

W przeciwieństwie do tradycyjnego działu pomocy technicznej, samoobsługowe wsparcie IT pozwala klientom na samodzielne rozwiązywanie problemów. Skraca to czas oczekiwania, poprawia jakość obsługi klienta i zwiększa wiedzę pracowników. Ucząc się rozwiązywania własnych problemów, pracownicy mogą również pomagać kolegom, którzy mają takie same problemy. Ponadto mogą oni lepiej poznać produkty i usługi swojej firmy, co pomaga zwiększyć morale.

Koncepcja samoobsługowego wsparcia informatycznego w naturalny sposób pasuje do pracowników zdalnych. Umożliwia ona pracownikom samodzielne rozwiązywanie podstawowych problemów, dzięki czemu pracownicy działu obsługi mogą skupić się na bardziej złożonych kwestiach. Zmniejsza to również ilość pieniędzy wydawanych na wsparcie IT. Dodatkowo pozwala firmom zautomatyzować przepływy pracy, co jeszcze bardziej obniża koszty.

Samoobsługowe wsparcie IT wiąże się jednak z wieloma zagrożeniami, dlatego firmy powinny je dokładnie rozważyć. Ryzyko to wykracza poza skuteczność oprogramowania. Mogą one obejmować ryzyko biznesowe i finansowe, wydajność użytkowników oraz koszty wsparcia IT. Aby uniknąć tych pułapek, warto rozważyć współpracę z dostawcą usług wsparcia IT, który pomoże zdefiniować wizję samoobsługowego wsparcia IT.

Chociaż samoobsługowe wsparcie IT może być łatwiejsze i tańsze niż zatrudnianie działu pomocy technicznej, nadal wiąże się z ogromnym ryzykiem. Chociaż IT może być w stanie jednostronnie uwolnić się od tego ryzyka, nigdy nie da się go całkowicie wyeliminować. Samoobsługowe wsparcie IT powinno być selektywne, celowe i ograniczone w swoim zakresie.

Aby samoobsługowe wsparcie IT odniosło sukces, organizacje powinny zintegrować automatyzację i wirtualnych agentów. Na przykład, integracja oprogramowania chat bot napędzanego przez AI firmy Espressive z inteligentną technologią automatyzacji IT firmy Resolve może umożliwić kompleksowe możliwości samopomocy. W ten sposób użytkownicy końcowi mogą wchodzić w interakcje z wirtualnymi agentami w dowolnym miejscu i czasie. Wirtualni agenci realizują następnie ich żądania serwisowe bez jakiejkolwiek interwencji człowieka.

Samoobsługowe wsparcie IT oferuje kilka korzyści. Oprócz wygody dla konsumentów, może być również opłacalne dla firm. W porównaniu z agentem na żywo, rozwiązania samoobsługowe kosztują tylko 0,10 USD za kontakt. To zwalnia agentów do bardziej złożonych sytuacji, a także pozwala zaoszczędzić tysiące dolarów.

Portal pracowniczy

Portale pracownicze są doskonałym narzędziem zwiększającym zaangażowanie i produktywność pracowników. Zapewniają one pracownikom wiele usług z zakresu HR, w tym przydatne treści z zakresu HR, funkcje samoobsługowe i śledzenie spraw. Portale pracownicze to także świetny sposób na komunikację z pracownikami i ułatwienie zarządzania zmianami. Mogą również pomóc organizacjom w poprawie jakości pracy i zwiększeniu satysfakcji pracowników.

Pracownicy mogą uzyskać dostęp do usług firmy z telefonów komórkowych lub z zacisza własnego domu. Systemy te mogą integrować się z wieloma działami i pomagają pracownikom pozostać na bieżąco z informacjami i aktualizacjami. Portale pracownicze pozwalają na serwowanie pracownikom spersonalizowanych treści na podstawie ich profili. Pozwalają również wirtualnym agentom pomagać pracownikom, odpowiadać na pytania i reagować na powiadomienia. Centrum pracownicze ServiceNow umożliwia również pracownikom dostosowanie własnych treści i preferencji.

Dobry portal pracowniczy powinien również wspierać współpracę. Na przykład, jeśli pracownicy współpracują nad arkuszami kalkulacyjnymi, mogą je przeglądać i modyfikować bezpośrednio z portalu pracowniczego. Inne funkcje, takie jak zarządzanie dokumentami, mogą pomóc w zwiększeniu zaangażowania. Integracja z innymi firmami jest również korzystna, ponieważ może pomóc w usprawnieniu przepływu pracy pracowników. Pracownicy będą czuć się bardziej komfortowo współpracując z innymi pracownikami, jeśli portal oferuje te funkcje.

Portale pracownicze umożliwiają również pracownikom subskrypcję wiadomości, które są istotne dla ich pracy. Pozwoli im to na otrzymywanie aktualizacji o nagrodach firmowych, tie-upach i innych wydarzeniach. Ponadto, będą mogli otrzymywać codzienne aktualizacje na temat najnowszych wiadomości z ich firmy. Jako dodatkowa korzyść, ta funkcjonalność pozwala również specjalistom HR dzielić się aktualizacjami z pracownikami, poprawiając w ten sposób przejrzystość.

Portal pracowniczy może zrobić ogromną różnicę w wewnętrznej pracy organizacji. Możesz wybrać wstępnie zbudowany portal pracowniczy, aby pomóc pracownikom zapoznać się z oprogramowaniem, lub możesz zbudować własny od podstaw. To podejście może zająć czas i pieniądze, ale pozwala na stworzenie wysoce spersonalizowanego portalu pracowniczego.

Dane adresowe:

AKTE Obsługa informatyczna firm – Outsourcing IT – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 380 784
Telefon: 784 898 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]